Skip Navigation LinksFőoldal : Hírek : 2024. : Júl. 07-27. Három hét szakmai gyakorlat Újszászon. Újszász

Három hét szakmai gyakorlat Újszászon

2024. július 07-27 Újszász

Július 7-tõl 27-ig Jaina Manfredi Leon, a korábbi francia válogatott lábtoll-labdázó, Cedric Manfredi lánya Erasmus program keretében megvalósított 105 munkaórás szakmai gyakorlatát a Magyar Lábtoll-labda Szövetségnél töltötte, melynek fókuszában a Hungarian Open szervezése és megvalósítása állt. Az itt töltött idõ alatt megismerhette Újszászt, lábtoll-labda bemutatókon népszerûsítettük sportágunkat, elutaztunk a Tisza-tóhoz, a Balatonhoz, Szolnokra, Abonyba, valamint néhány napot Budapesten is töltöttünk. A versenyszervezés során a plakátok kiragasztásában, adminisztrációban és a versenyhelyszín elõkészítésében nagy segítségünkre volt, valamint szívesen foglalkozott a sportoló gyerekekkel is. Az itt töltött néhány hét zárásaként egy interjút készítettünk vele, melyben élményeirõl, meglátásairól és a megszerzett tapasztalatairól kérdezte õt szakmai gyakorlata során kijelölt mentora, Farkas Lilla.

1. Be tudnád mutatni néhány mondatban a lakóhelyedet?

Franciaországban egy kisvárosban élek, Bressuire-ban, a nyugati parton. 15 000-en élnek ezen a településen és a régió legnagyobb középiskolája is itt található. A városközpontban élek, ahol sok kisebb bolt található.

2. Mit tanulsz Franciaországban?

Egy kétéves képzésen veszek részt, melyet franciául BTS-nek (felsõfokú technikusképzõ) hívnak. A kurzusom megnevezése a következõ: Vidéki területek fejlesztése, élénkítése, melyet egy mezõgazdasági tevékenységekre fókuszáló iskolában végzek, a la MFR Sévreurope-ban tanulok duális képzés keretében.

3. A duális képzés keretében milyen munkát végzel a tanulmányaid mellett?

Egy másik mezõgazdasági fókuszú iskolában dolgozok, a la MFR de Secondigny-ben, a feladatom, hogy szabadidõs tevékenységeket szervezzek és valósítsak meg 14 és 18 év közti fiatalok számára. Ezen kívül van egy nagy projektem: azon diákok, hallgatók kapcsolattartását, információáramlását fejlesztem, segítem, akik tanulmányaik mellett dolgozni szeretnének.

4. Miért a mi településünket, nemzetközi eseményünket választottad a szakmai gyakorlatod megvalósításához?

Már gyermekkorom óta ismerem a lábtoll-labdázást, hiszen az apukám éveken keresztül játszott és edzõként is tevékenykedett. Sokat hallottam tõle a Hungarian Openrõl is, amely felkeltette az érdeklõdésemet, így a szakmai gyakorlat jó lehetõséget adott arra, hogy megismerjem a versenyt és Magyarországot is. Az is elõnyös volt számomra, hogy a szakmai gyakorlatos teendõim mellett sokat lábtoll-labdázhattam, a lakóhelyem közelében nincs egyesülete a sportágnak, így otthon csak az udvaron szoktunk passzolgatni.

5. Milyen várakozásaid voltak a Magyarországon töltött néhány héttel kapcsolatban?

Nagy várakozással voltam a magyarországi utazásom felé, hiszen már alig vártam, hogy új tájakat, életstílusokat ismerjek meg, és megtapasztaljam, hogy milyen egyedül, a családomtól függetlenül jönni, hiszen korábban nem utaztam még egyedül. Kíváncsi voltam a magyar ételekre és italokra is, és végül, de nem utolsó sorban, új embereket is szerettem volna megismerni.

6. Mennyiben egyezett meg az itt töltött idõd a várakozásaiddal? Miben különbözött attól?

Sok tájat, helyet ismertem meg Magyarországon, és egyedül is utazhattam. Rengeteg kedves emberrel találkoztam és jövõre szeretnék visszajönni a Hungarian Openre, hogy ismét velük tölthessek néhány napot. Nagyon élveztem a lábtoll-labda edzéseket! Kipróbáltam sok magyar ételt és italt is, a Hell energiaital nagyon ízlett, a túró rudi viszont nem nyerte el a tetszésemet. A Hungarian Open idején a Szász Étteremben megkóstolt levesek is nagyon különlegesek voltak számomra, leginkább a gyümölcsleves. A tipikusan magyaros ételek közül gulyáslevest és paprikás krumplit is ettem. Az itt töltött néhány hét alatt a várakozásaimnak megfelelõen alakultak a dolgok.

7. Mi volt számodra a legnehezebb az itt töltött hetek alatt?

A legnehezebb a kommunikáció volt, bár néhány ember, akikkel találkoztam, nagyon jól beszélnek angolul, sokan nem beszélik jól a nyelvet, így velük nehéz volt beszélgetnem, általában mutogatással vagy telefonos fordító programokkal tudtunk kommunikálni.

8. Mi volt a kedvenc helyed Magyarországon?

A kedvenc helyem Újszász és ezen belül is a sportcsarnok volt, az idõm nagy részét itt töltöttem és általánosságban is szeretem a kis településeket. A sportcsarnokba edzésre vagy a Hungarian Open elõszítése miatt érkezõ emberek meglehetõsen kedvesek voltak velem. Nagyon jól éreztem magamat Újszászon, emellett azonban tetszett a Tisza-tavi kirándulásunk, a Balaton és Budapest is. Abonyban triatlonos gyerekeket edzõtáboroztattunk, sokat lábtoll-labdáztunk velük, majd Balatonakalin szintén az abonyi triatlonosokkal töltöttünk néhány napot. Szolnokon a Tiszavirág híd és környéke tetszett leginkább, Budapesten pedig a Parlament és az esti Duna-parti séta.

9. Melyik program volt a kedvenced Magyarországon? Miért?

Azok a napok voltak a kedvenceim, amikor reggeltõl délutánig a sportcsarnokban voltunk és a Hungarian Open elõkészületeiben segítettünk, este pedig edzésre jöttünk. Oláh Petivel sokat beszélgettünk és nagyon segítõkész volt.

10. Ízlettek a magyar ételek? Melyik volt a legjobb és a legrosszabb?

Általánosságban ízlettek a magyar ételek, a sült húsok és a levesek finomak voltak. Ami nekem fura volt, hogy a magyarok sós ételeket reggeliznek többnyire, Franciaországban mi mindig édeset reggelizünk. Az itt töltött néhány hét után én is megszerettem, megszoktam, hogy sós ételeket reggelizünk. A kedvenc ételem, az elképesztõen finom “Mr. Brownie” elõre csomagolt sütemény volt.

11. Említetted, hogy Franciaországban szabadidõs tevékenységet szervezel gyerekeknek. Esetleg tudnál adni valamilyen ötletet, tanácsot, hogy mivel tudjuk színesíteni a gyerekek szabadidõsportos foglalkozásait itthon? Miben tudnánk változtatni?

Az a szervezet, ahol én dolgozom teljesen máshogyan szervezõdik, de ami eszembe jutott, hogy talán szívesen vennék a gyerekek, ha több kültéri szabadidõs program lenne az egyesületben sportolók számára parkokban.

12. Felmerült bármilyen ötleted azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudnánk fejleszteni a Hungarian Opent? Azzal kapcsolatban van valamilyen ötleted, hogy a magyar lábtoll-labdázást hogyan tudnánk népszerûsíteni és ismertebbé tenni?

A Hungarian Open sportverseny részét nagyon jól szervezettnek találom, a szabadidõs programok is változatosak voltak. Ha rajtam múlna, akkor az elsõ esti fajátékokat többször is használtam volna, hiszen ezek körül remek közösségépítõ este alakult ki. Szerintem a játékosok szívesen vennék az étteremben is, ha nem országok szerint lennének ültetve a zászlókkal jelezve, hanem bárhol helyet foglalhatnának, ezáltal több lehetõségük lenne más országok versenyzõivel beszélgetni ebben az idõben is.

Jó ötletnek tartom azt is, hogy rengeteg lábtoll-labda bemutatót tartotok az ország számos pontján. Szerintem érdemes lenne kipróbálni azt is, hogy néhány helyszínen nyílt edzéseket tartanátok, ahol bárki részt vehet és kipróbálhatja a sportágat.

13. Vannak terveid azzal kapcsolatban, hogy a lábtoll-labdázást népszerûsítenéd Franciaországban? Tudnád azokat az ismereteket, gyakorlatokat használni, amelyeket Magyarországon tanultál?

Igen, a terveim szerint a tanulmányaim befejeztével az apukámmal létrehozunk egy egyesületet Franciaországban abban a városban, ahol lakunk. Ehhez az újszászi egyesület mûködése és teljesítménye sok inspirációt ad.

14. Korábban azt is említetted, hogy a szaktársaid szintén részt vesznek abban az Erasmus programban, melyben te is. Tudsz arról, hogy õk milyen feladatokat kaptak?

Van néhány olyan szaktársam, akik kulturális vagy közösségi központokban dolgoznak a gyakorlatuk során és szabadidõs tevékenységeket szerveznek gyerekeknek. A nagyrészük azonban ettõl nagyon eltérõ feladatot végez, mint például mezõgazdasági tevékenységek, kertészkedés, barkácsolás. Tizenhatan vagyunk a kurzuson, a külföldi szakmai gyakorlatunkat egymástól távol, különbözõ országokban töltjük, mint például Izland, Görögország, Horvátország, Portugália, Svédország, Németország, Spanyolország. A szaktársaimmal való beszélgetésbõl kiderült, hogy az idõjárás talán számomra volt a leginkább kedvezõ, valamint sokan kevésbé informális közegben kapnak feladatokat.

15. Mit választanál az Erasmus program keretében, ha bármilyen ország és feladatkör közül választhatnál?

Szeretném megismerni az északi országokat, mint például Izlandot, Norvégiát, Svédországot és Finnországot, de egyáltalán nem bántam meg, hogy Magyarországot, azon belül is Újszászt választottam. Ha ismét választhatnék, megint Újszászt választanám.

16. Maradt még bármilyen gondolat, melyet szeretnél megosztani velünk?

Szeretném megköszönni mindenkinek, akik foglalkoztak velem.  A szakmai gyakorlatom megszervezését és programokat Lillának, az elszállásolásomat és vendéglátásomat Lilla anyukájának, a versenyszervezésben önkénteskedõ Oláh Petinek a tolmácsolást és a sok együtt töltött idõt, a Magyar Lábtoll-labda Szövetségnek a lehetõséget, hogy itt tölthettem a gyakorlatomat és végül mindenkinek, akikkel találkoztam és segítettek, kedvesek voltak velem az itt töltött idõ során.

Köszönöm szépen a válaszaidat, örülök, hogy jól érezted magad Magyarországon és várunk jövõre a 28. Hungarian Openre.

Farkas Lilla

Three weeks of shuttlecock playing in Újszász

A French girl, Jaina Manfredi Leon, spent three weeks in Hungary between 7 July and 27 July. She did her trainee at Hungarian Shuttlecock Association, focusing for organizing the Hungarian Open. She helped us with spreading posters about the event, doing some administration work and prepared the venue for the competition. We did some shuttlecock workshops in Újszász and Abony and did some trips to the lake Balaton, lake Tisza, Szolnok and Budapest. Her mentor, Lilla Farkas asked some questions about her experience and adventure about that three-week trainee what she spent here. Let’s see the answers.

1. Could you describe the place where you live in some sentences?

In France, I live in a small city (Bressuire), in the West Coast. There are 15 000 citizens and the biggest high school of the region. I live in the centre of the city, there are a lot of small shops.

2. What are you studying in France?

I’m doing a 2 years graduation which is named BTS in French. I study Development, Animation of Rural Territories in a farming school named la MFR Sèvreurope.

3. You have mentioned that you have a dual course. Could you describe the work what you do in France?

I’m working in another farming school la MFR de Secondigny, I have to create leisure activities for teenagers between 14 and 18 years old. I also have a big project: Development of the network for students Who want to work.

4. Why did you choose our city, our event to do your trainee?

I choose Hungary and the organization of the open because I know shuttlecock since my childhood because my father practice and coached the French team during some years. I found interesting for me to mix the event with shuttlecock. It was a good opportunity for me to practice to because we don’t have a club near to where we live.

5. For what did you expect in connection with your time in Hungary?

Before coming in Újszász, I was expecting for discovering new landscapes and ways of life and to learn how to be independent because it was my first travel alone. I also expect to try new meals and drinks or things like that. And finally, I wanted to meet new persons.

6. Was your trainee similar with your expectation? In what points was it different?

I discover new landscapes and I manage to travel alone. I met a lot of Nice persons and I just want to come back next year for being with them again. I really enjoy the shuttlecock’s trainings! I try a lot of new drinks (Hell are very good), and some sweet things like Túró Rudi but I don’t really love this one. For the meal, I didn’t try a lot of Hungarian food but I try a lot of different soup during the open and some were special (like the one with cherries). Most of the things were like my expectations.

7. What was the most difficult to deal with (for example communicating with people, get in contact with other people etc)?

The most difficult thing was to communicate because some of the people I met speak very well English and it was easy but some don’t speak English and in that case it’s harder to talk. With the people Who don’t speak English we manage to communicate by using Google translator or by showing.

8. What was your favourite venue in Hungary? Why?

My favourite place is Újszász and the sport centre because I spent a lot of Time here and I like small cities in general. And a lot of shuttlecock players or people Who come to the sport centre were Nice with me. I felt well in Újszász. But I also liked discovering the lake Tisza or the lake Balaton and the other places I visited.

9. What was your favourite program in Hungary? Why?

My favourite days were when we were in the sport centre in the morning and in the beginning of the afternoon with Péter and when there was a practice in the evening.

10. Did you like Hungarian dishes? Which ones were the best and worst?

In general, I liked Hungarian dishes, I like fried meals and some soups were good. The meat is good in Hungary. It was strange for me because the breakfast is salty in Hungary but we eat sweet things in the morning in France but I finish by love eating salty things in the morning. And I love « Mr Brownie » they are incredible.

11. As you mentioned, you organize leisure activities for kids in France. Can you give any advice in connection with how to deal with the kids in our community? What should we do differently?

I don’t really because I work in a really different organization but maybe organizing outing in a leisure Park with the club or things like that.

12. Do you have any idea how could we develop the event of Hungarian Open? Do you have any idea how could we develop Hungarian shuttlecock kicking (to make it more popular and well-known)?

The competition part of the Open is really well organized but maybe it can be more Time like the first night a dinner with all the player with some games for let people starting to speak to each other and maybe people can eat where They want in the restaurant and not staying with their country. I find that there were not a lot of moment for gathering players. And I think doing workshops around Hungary is a good idea for developing the sport. Maybe you can organize « open doors » (maybe you already do it) for letting people coming and discovering.

13. Do you have further plans with developing shuttlecock in France? Will you use anything from what you have seen in Hungary at our association?

Yes, at the end of my studies we want (with my father) to create a club in our city. I think we can be inspired by the fonctionment of the Újszász’s club.

14. You have mentioned that your classmates also take part at Erasmus program just like you. Do you know whether they got similar tasks as you? What kind of tasks did they got?

There are some of my classmates who were in culture or social centre and who organised activities with children. But for the rest They did a lot of different tasks like farming, gardening, visiting, DIYing,…

15. If you had the chance to choose anything for an Erasmus program which country and what kind of work/event would you choose?

I would like to discover northern country like Iceland, Norway, Sweden and Finland but for sur I have no regrets for choosing Hungary and Újszász. If I have to choose again I would choose Hungary again.

16. Is there anything what comes into your mind with the time what you spent in Hungary? If yes, write about them.

I want to thanks all the persons who welcomed me: Lilla and her mother for organising my trainee and welcoming me, Péter for translating and helping me during all my trainee, the Hungarian Shuttlecock Association for accepting to let me come, and finally all the players, the persons, the friends I met in Újszász and all-around Europe.

Thank you for your answers, I’m happy about that you enjoyed your time in Hungary. See you next year at the 28th Hungarian Open.

Lilla Farkas