Skip Navigation LinksFőoldal : Hírek : 2024. : Nov. 05. Öt év után ismét világbajnokságon jártunk. Tiencsien

Öt év után ismét világbajnokságon jártunk

2024. november 05. Tiencsin

2024. október 26. és 30. között Kína negyedik legnépesebb városában, a Pekingtõl 130 km-re elhelyezkedõ Tiencsinben rendezték a 11. Lábtoll-labda Világbajnokságot Franciaország, Hongkong, Kína, Magyarország, Makaó, Mongólia, Németország, Olaszország, Thaiföld és Vietnám részvételével.

Magyarországot a Kanizsa Lábtoll Klub játékosai közül négyen képviselték -Baranyai Benett, Horváth Gergõ, Lukács Benedek, Lukács Márton; az Újszászi Városi Vasutas Sportegyesületbõl Farkas Lilla, Hornyák Erzsébet, Kovács Brigitta, Kovács Evelin, Rab Alexander, Szaszkó Dorka jutottak ki a világbajnokságra. A Cserszegtomaji Sport Klub lábtoll-labda szakosztályából Udvari Boglárka érkezett, a Pusztaszeri PISZE SE játékosaként pedig Fehér Zsolt léphetett pályára. A férfiaknak Takács Endre (Kanizsa LK), a nõi versenyzõknek pedig Tóth Gábor (Újszászi VVSE) volt a szövetségi kapitányuk. A szövetség elnöke, Fehér János ifj. a csapatvezetõi feladatai mellett játékvezetõi pozíciót is betöltött a verseny során.

Az elmúlt évek járványidõszaka, majd a Nemzetközi Lábtoll-labda Szövetség (ISF) szervezeti, személyi változásai után idén indult újra a világbajnokságok sorozata, ahol ugyan a szervezõ Kínai Lábtoll-labda Szövetség a versenykiírásban limitet szabott meg a résztvevõ országok számával kapcsolatban, a legerõsebb nemzetek részt tudtak venni az eseményen.

Az elsõ napi átmozgató edzés után délután a technikai értekezleten bonyolították le a sorsolást is, ahol a korábbi vb-n szerzett elsõ és második helyek biztosítottak kiemelt pozíciót, a korábbiakkal ellentétben a harmadik és negyedik helyek nem hoztak védett helyzetet. Emiatt fordult elõ egy-egy versenyszámban, hogy nagy különbség volt a két csoport egységeinek játékereje között, így lényegesen nehezebb volt a továbbjutás az egyikbõl, a másikból pedig egy szerencsés helyzetbe került csapat csoport másodikként elõdöntõbe juthatott.

A látványos megnyitó ünnepség után csapat versenyszámmal kezdõdött a világbajnokság programja. A férfi csapatunk a csoportmérkõzések során Mongólia és Olaszország (21-6, 21-13) csapatait legyõzte, Thaiföld az utolsó pillanatban visszamondta nevezését ebben a versenyszámban, Vietnamot pedig nem sikerült megállítania egyik csapatnak sem a csoportban. A magyarok egy gyengébb elsõ játszma (9-21) után a második szettben tudták õket megszorítani (19-21). Csoport másodikként a fiúk Kína ellen elõdöntõztek, ahol sajnos érvényesült a papírforma az ázsiaiak javára, csupán néhány olyan labdamenetet sikerült kicsikarni a kínaiaktól, mely szoros küzdelmet mutatott, 14-21, 12-21 lett az eredmény. A helyosztók utolsó fordulóira a záró napon került sor, ezzel megkoronázva a világbajnokság látványos mérkõzéseinek sorozatát. A nõi csapat kedvezõtlen sorsolással vágott neki a versenynek egyedüli európaiként a csoportjukban, a Mongólia elleni gyõzelmük (21-7, 21-6) után Kína (8-21, 10-21) és Hongkong (14-21, 12-21) csapatai dinamikus játékkal gyõzték le a magyarokat.

Férfi egyéniben Fehér Zsolt képviselte Magyarországot, akinek nagy bravúrt kellett volna bemutatnia, hogy a legjobb négy közé verekedje be magát. Az elsõ akadályt könnyedén vette, thaiföldi ellenfelét 21-9, 21-17-re gyõzte le, majd francia ellenfele ellen is két játszmában nyert. A német David Zentarra ellen azonban nem sikerült extrát nyújtania, 7-21, 8-21-es vereséget szenvedett. A kínai ellenfele ellen már kevésbé feszülten játszott, azonban a papírformát nem sikerült borítani. Csoport harmadikként nem jutott elõdöntõbe, Vietnám, Hongkong, Kína és Németország mögött az ötödik helyet tudta megszerezni a helyosztó utolsó fordulójában az olasz Alberto Pampallona ellen szerzett gyõzelmével. Nõi egyéniben Kovács Brigittának szurkolhattunk, aki Mongólia ellen 21-9, 21-14-es magabiztos gyõzelemmel kezdett. A kínai egyénizõ játékos azonban végig dominálva a meccset 21-10, 21-9-es eredménnyel nyert Brigi ellen. Csoport másodikként a világbajnokságot megnyerõ vietnámi lánnyal elõdöntõzött, a bronzmérkõzését pedig a kiváló hongkongi játékos, Lo Wai Ming ellen veszítette el annak ellenére, hogy a második játszma végén már felszabadult, látványos játékot sikerült produkálnia.

Párosban a férfiaknál Horváth Gergõ és Rab Alexander a csoportmérkõzések során Mongólia és Franciaország egységeit legyõzték, Kína és Hongkong párosaival szoros meccseket játszottak, azonban nem sikerült megállítaniuk õket, így a helyosztókon már nem játszhattak éremért. Az ötödik helyet könnyûszerrel szerezték meg. Az élmezõnyben izgalmas mérkõzéseknek lehettünk szemtanúi. A döntõt a rendkívüli védelemmel rendelkezõ és pontosan ollózó vietnámi páros nyerte a hazai Kína ellen. A német Christopher Zentarrának és David Zentarrának összejött a bravúr, fordulatos, három játszmás mérkõzés során gyõzték le a hongkongi párost a bronzmérkõzésen ezzel megszerezve az egyetlen európai érmet a vb-n.

A nõi mezõnyben Farkas Lilla és Kovács Evelin kedvezõ sorsolással várták a versenyt. A csoportjukban Franciaországot, Németországot és Olaszországot két-két játszmában gyõzték le, a kínai lányok ellen pedig két szettben szenvedtek vereséget, ezzel csoport másodikként várták az elõdöntõt. A másik csoportban meglepetésre Hongkong legyõzte Vietnámot, így a magyar lányok a hongkongi Lo Wai Ming és Penny Lam ellen elõdöntõztek, ahol 21-16, 21-11 arányban a távol-keletiek nyertek. A látványos labdamenetekben bõvelkedõ döntõt a rutinosabb kínai egység nyerte. A bronzmérkõzésen Evelin és Lilla Vietnám párosával kerültek szembe, ahol az ázsiaiak 21-14, 21-13 arányban tudtak nyerni.

Az utolsó napon a vegyes páros kapta a fõszerepet. Magyarországot ebben a versenyszámban Lukács Márton és Szaszkó Dorka képviselték, akik a csoportban simán vették az akadályokat Franciaország, Mongólia és Olaszország párosai ellen, Hongkong azonban egyelõre még nekik is túl nagy falatnak bizonyult. Kevin Or és Jan Nuo ellen nem sikerült meglepetés gyõzelmet szerezni, csoport másodikként továbbjutva Kínával elõdöntõztek, a bronzmeccsen pedig ismét Hongkong volt az ellenfelük, akik ezúttal is két szettben hozták a meccset.

A vegyes páros mellett ezen a napon játszották a csapatok a helyosztók utolsó fordulóit. A férfi döntõt Vietnám csapata nyerte három játszmás rendkívül izgalmas mérkõzés során. Eközben a szomszédos pályán a bronzmérkõzés zajlott, ahol Magyarország Hongkong ellen 21-18-ra nyerte az elsõ játszmát. A második játszmára cseréltek a távol-keletiek, Kevin Or Kwan Ho és Félix Fung ponterõs talpalásaival fordítani tudtak 21-18-as állással. A döntõ játszmában fej fej mellett haladt a két csapat, a végjáték azonban a hongkongiaknak sikerült jobban, 23-21-re nyertek. A nõi csapatok döntõjét a klasszikusan nagy ellenfelek, Kína és Vietnám játszották. Ezúttal a már néhány korábbi vb-n is eredményesen szereplõ játékosokból összeállított kínai csapat játéka eredményesebbnek bizonyult a több fiatal versenyzõt tartalmazó vietnámi csapatnál. A harmadik helyért Hongkong könnyûszerrel gyõzte le a francia lányokat, miközben az ötödik helyért Mongólia csapatát gyõzték le a magyar lányok két játszmában. 

A magyar lábtoll-labda válogatott tehát négy negyedik és három ötödik hellyel zárta a világbajnokságot, ezzel Európa legeredményesebb lábtoll-labdás nemzete lett ezúttal is. A nemzetek pontversenyét a korábbi évekkel megegyezõen Vietnám nyerte öt gyõzelemmel, õket pedig Kína követte két vb címmel. A harmadik helyen Hongkong, negyedikként pedig Magyarország szerepel.

A sûrû menetrendünk mellett két alkalommal jutott idõ egy rövid városnézésre is. Az egyik alkalommal a belvárosba mentünk, ahol az épületek fölé magasodó Tianjin Eye óriáskereket néztük meg, melyet néhány nagykanizsai játékos ki is próbált. A Hajho-folyó két partján sétáltunk, megnéztük a Jin Gang parkot, valamint a tibeti és kínai han stílusokat ötvözõ tradicionális buddhista épületeket. A közelben találhatóak a volt nyugati koncessziós területek építészeti emlékei is, melyeket egykor a kikötõvárosba érkezõ európaiak emeltek. Megtalálhatjuk itt többek között Liszt Ferenc zeneszerzõ szobrát, valamint az egykori Osztrák-Magyar Monarchia konzulátusának ma étteremként mûködõ épületét is. Egy másik alkalommal a Shisijie városrészbe látogattunk el, ahol bepillanthattunk a helyi történelembe. Számos mûvészeti és korabeli szokásokat, életmódot bemutató apró helyiséget jártunk végig a skanzenszerû épületegyüttesben. Többek között az õsi kínai labdajátékkal, a cujuval is több mûalkotásnál találkoztunk. A szállásunk közvetlen szomszédjában található bevásárlóközpontban pedig meglepetésünkre az állatsimogató részen alpakával, rendkívül nyugodt nyulakkal, papagásokkal, teknõsökkel, kacsákkal és macskákkal találkoztunk. Kipróbáltunk néhány helyi fogást is, melyek itthon egzotikusnak számítanak, mint a sült polipot, kenyérfát (jackfruit) és banánkenyeret.

A világbajnokság ideje alatt tartották a ISF kongresszusát is, amelyen ifj. Fehér János és Farkas Lilla vettek részt a magyar szövetség képviseletében. A kongresszuson új elnököt választottak. A hongkongi Edmond Yue a tagszervezetek és a világszövetség közötti jobb kommunikációt és a sportág erõsebb promótálását ígérte. A tervek szerint a következõ világbajnokságot a németországi Hagenben rendezik meg 2026-ban.

Eredmények:

Férfi csapat: 1. Vietnám, 2. Kína, 3. Hongkong, 4. Magyarország

Nõi csapat: 1. Kína, 2. Vietnám, 3. Hongkong, 5. Magyarország

Férfi páros: 1. Vietnám, 2. Kína, 3. Németország, 5. Magyarország

Nõi páros: 1. Kína, 2. Hongkong, 3. Vietnám, 4. Magyarország

Vegyes páros: 1. Vietnám, 2. Kína, 3. Hongkong, 4. Magyarország

Férfi egyéni: 1. Vietnám, 2. Hongkong, 3. Kína, 5. Magyarország

Nõi egyéni: 1. Vietnám, 2. Kína, 3. Hongkong, 4. Magyarország

Fehér János ifj., Farkas Lilla